Megáldották az új kenyeret - Isten ajándékának, az emberi munka gyümölcsének szimbólumát - Debrecenben

Megáldották az új kenyeret - Isten ajándékának, az emberi munka gyümölcsének szimbólumát - Debrecenben

2020-08-25 16:36:31
Szerző: Kovács Ágnes/Öröm-hír Sajtóiroda Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Debrecen
Ünnep
ökumenikus
Harangzúgás törte meg a szokatlan csöndet az ünnepi kenyérszentelés előtti percekben, Debrecen főterén, a Kossuth téren. A szokásos karneváli hangulat, színkavalkád, a táncosokkal, külföldi együttesekkel, zenekarokkal kísért virágkocsik felvonulása ezúttal elmaradt, és csak a téren kiállított virágkompozíciók jelezték, hogy elkezdődött augusztus 20-a, Szent István király ünnepe. Az ünnepélyes zászlófelvonás és a Himnusz eléneklése utáni, hagyomány szerinti kenyérszentelés viszont változatlanul nagy méltósággal megtörtént a történelmi egyházak és a város vezetésének, valamint Debrecen lakosságának részvételével.

Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek, metropolita előimádkozása után Fekete Károly református püspök tartott rövid beszédet, amelynek bevezetőjében a püspök mindjárt a Trianon centenáriumára készített virágkocsin olvasható szent páli-gondolatot idézte: „Elég neked az én kegyelmem” (2Kor 12,9). Fekete Károly továbbfolytatva az igét hozzátette: elég nekem a Te kegyelmed, azaz elég Magyarországnak az Isten kegyelme. A kompozíción a Nagy-Magyarország magába foglalja a kisebbiket, az anyaországot. A mögöttünk lévő 100 esztendő bizonysága annak, hogy a földi uralomváltás igazságtalanságainak egyetlen megoldása az Isten üdvösséges uralma alá tartozás. Ha Isten országa öleli magába a mi hazánkat, Magyarországot, akkor az Isten országa kiteljesedésében nyílik meg az út a nemzeti kiteljesedésre.

Uralomváltás ez, de másféle, mint az emberi uralom – folytatta a református püspök – személyenként és szívből, abból a vágyból születik, amely kimondja, véget vetek magamban az istentelenség uralmának. Akkor államalapító István király kegyeleméneke így hangozhatna: „Felkelt a napunk, Krisztus a mi urunk, árad a kegyelem fénye ránk.”

Isten országa megbocsátásból, könyörületből, kegyelemből, Jézus áldozathozatalából épült, erre utal a kompozíción is látható kettős kereszt. Ez a minta. Ezt a megbocsájtást kell nekünk a legszemélyesebb, legkínosabb magán- és közügyekben is megvalósítani itt a Kárpát-medencében. Vagyis: Vesd el a megtorlást, a bosszúvágyat, és győzd le a gonoszt jóval! Nem átkozni kell, hanem imádkozni.

Aki elhiszi, hogy elég neked az én kegyelmem, és vallja, hogy elég nekem a Te kegyelmed, Krisztus, az az új kenyérben felfedezi a krisztusi kegyelem kenyerét, amely nem megaláz, hanem részesíti a többieket is e kenyérből, nem elvesz, hanem megszaporít, szétoszt. Legyen hát táplálékunk, erőforrásunk Isten gondviselő szeretetének kegyelme és az azt jelképező kegyelemkenyér! – fejezte be gondolatait Fekete Károly református püspök.

Ezután került sor az új kenyér, Isten ajándékának, az emberi munka gyümölcsének, életünk szimbólumának megáldására, amely szertartást Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök végezte.
Az áldás hálaadást és kérést fogalmaz meg. Hálát adunk és köszönetet mondunk Isten gondoskodó jóságáért, a föld terméséért, a hasznos munka képességéért és a mindennapi kenyér megszerzésének lehetőségéért. Napról napra ismételjük az Úr imájában: „Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma!”

Az új kenyér békességünk szimbóluma is, ezért így folytatódik a kérés: „bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsájtunk az ellenünk vétkezőknek”, hogy Veled és egymással kiengesztelődve, békében munkálkodhassunk hazánk, nemzetünk boldogulásáért és népünk mindennapi kenyeréért – hallhattuk az áldást kérő és köszönetet megfogalmazó szavakat Ferenc püspöktől.

Az új kenyér megáldása után a jelenlévő fiatalok és a főpásztorok kiosztották a kenyeret az ünneplők között, majd a kenyérszentelés a Szózat eléneklésével zárult.

Ezt követően a jelenlévők átvonultak a délelőtti program következő helyszínére, a megújult Dósa nádor térre, ahol a Szent István királyt ábrázoló köztéri szobor ünnepélyes megáldására került sor.

 

VEZETŐ HÍREK
Családok és nyugdíjasok is jelentkezhetnek

Ebben a tanévben is lesz középiskolai hittanverseny

Magyar-könyvtár szakos pedagógust keresnek Debrecenben
 
AKTUÁLIS
KAPCSOLÓDÓ GALÉRIA
VEZETŐ HÍREK
Családok és nyugdíjasok is jelentkezhetnek

Ebben a tanévben is lesz középiskolai hittanverseny

Magyar-könyvtár szakos pedagógust keresnek Debrecenben
 
AKTUÁLIS
EZEKET OLVASTA MÁR?
 
Angolt tanárt keresnek a debreceni gimnáziumba
Angolt tanárt keresnek a debreceni gimnáziumba
 
Magyar-könyvtár szakos pedagógust keresnek Debrecenben
Magyar-könyvtár szakos pedagógust keresnek Debrecenben
 
Ebben a tanévben is lesz középiskolai hittanverseny
Ebben a tanévben is lesz középiskolai hittanverseny
 
Családok és nyugdíjasok is jelentkezhetnek
Családok és nyugdíjasok is jelentkezhetnek
 
Aki zarándokol, önmaga felé tart...
Aki zarándokol, önmaga felé tart...
 
Minden hónap első vasárnapján
Minden hónap első vasárnapján