Szent Erzsébet és a legenda
Gyermekei születése után menedékházat alapított árva gyermekek részére, kórházat hozott létre, ahol részt vett a betegek gondozásában. Amikor éhínség és járvány ütötte fel a fejét, kinyitatta Wartburg várának éléstárát és megóvta népét az éhhaláltól. 20 évesen férje halála után sógorai megfosztották a vagyona kezelésének jogától és férje birtokainak jövedelmétől. Egy alkalommal, amikor éppen kenyeret vitt a szegényeknek, találkozott egyik rokonával - a legenda szerint sógorával, más források szerint az apjával. Az számon kérte, hova megy, és mit visz a kosarában. Erzsébet attól való félelmében, hogy nem tudja eljuttatni az adományát a szegényeknek és megtiltják neki a jótékonykodást, azt válaszolta, hogy rózsát. Amikor sógora ellenőrizte a kosár tartalmát, abban kenyér helyett, csak illatozó rózsákat talált, pedig abban az évszakban nem nyíltak a virágok. Eszerint Isten segítette meg Erzsébetet, hogy ne kövesse el a hazugság bűnét.
November 19-én, Árpád-házi Szent Erzsébet napján kenyérszenteléssel várták a szűkölködőket Debrecenben. Jaczkó Dániel, a Hajdúdorogi Főegyházmegyei Karitász vezetője és Kapin István, a Hajdúdorogi Főegyházmegye Karitatív Irodájának lelkivezetője áldotta meg a kenyeret és a kalácsokat, melyek az önzetlen segítség és gondoskodás jelképeivé váltak.
„Mindennapi kenyerünket ad meg nekünk ma” – de vajon mit is jelent ez? Ezt a kérdést járta körbe István atya. „Vajon pusztán csak arra akarna utalni, hogy legyen mit ennünk vagy tartalékoljunk? Mióta világ a világ, mindig voltak és lesznek olyan segítségre szorulók, aki nem az élet napos oldalát tapasztalják, élik meg. A jó akaratú emberek azonban azon fáradoznak, hogy a mi mindennapi kenyerünk nyugalmát megosszuk velük. Ha egy picivel is többet kaptunk a Jóistentől, akkor osszuk meg azt másokkal” – fogalmazott a lelkivezető.
Kalácsokat és kenyeret ajánlott fel a Mátyás Pékség erre a szép alkalomra. Az adományból önkénteseink ajándékcsomagokat állítottak össze a nehéz helyzetben lévő családok, idősek, betegek és egyedülállók részére. A megszentelt ételből számos családnak jutott.