Az alkonyati istentiszteleten, mely egyben a hittudományi főiskola hatvankilencedik tanévnyitó ünnepe is volt, Kocsis Fülöp metropolita és Orosz Atanáz miskolci megyéspüspök is együtt imádkozott az intézmény oktatóival és diákjaival. A vecsernye végén az intézményi és állami ösztöndíjakat osztották ki, valamint két tanulmányi pályázat eredményét hirdették ki.
A főiskola rektora által vezetett szertartáson érsek atya mondott prédikációt, melyben összekapcsolta az aktuális ünnep középpontjában álló keresztet a tanév során vállalt és tapasztalt nehézségekkel. „Hosszú évek óta a Szent Kereszt ünnepével indul a tanév a főiskolán, de nem csak azért, mert minden tanteremben és díszteremben ott a kereszt a falon, s nem is csupán azért, mert görögkatolikus egyházunk különösen tiszteli, vagy mert oly sokszor rajzoljuk magunkra a kereszt jelét”- kezdte gondolatait beszédében az egyházfő.
A keresztet az egyházi év alatt többször is kihelyezzük a templom közepére, hódolatunkat fejezzük ki előtte, megcsókoljuk, „pedig a kereszt fájdalmas dolog, Krisztus is kínszenvedéssel viselte el a kereszthalált.” Mi is szenvedünk a keresztünktől, meg szeretetnénk szabadulni tőle, hordozásának csak akkor van értelme, ha valakiért felajánljuk. „Vállalni akarom a nehézségeket Krisztusért”. Mint Krisztus tette értünk.
Jó, hogy ezzel kezdődik a tanév: megerősítés egész esztendőre, tudatosít bennünket, hogy – a világ ellentétes szándékával szemben – nem dobhatjuk el a keresztet. S amikor úgy érezzük, hogy a tanulás és az év nehézségeire „rá vagyunk feszítve, akkor jusson eszünkbe az a másik Kereszt, mely az egész világ ékessége, erőssége és dicsősége.” – mondta főpásztor.
A tanévet Véghseő Tamás rektor atya nyitotta meg.
A metropolita, Atanáz püspök és a főiskola rektora adta át a pénzbeli támogatással is járó elismeréseket és ösztöndíjakat a támogatott hallgatóknak, akiknek névsora az alábbiakban olvasható.
A 2020-as Eucharisztikus Világkongresszus előkészületeihez csatlakozva a főiskola által meghirdetett „Szent Eucharisztia a keleti egyházakban” című pályázat-sorozat második évében biblikum-patrológia-szentségtan témában beérkezett nyertes pályaművek írói:
A 2018 januárjában meghirdetett „Két bazilita szerzetes egy családból: Dudás Miklós és Bertalan” című pályázatra beérkezett pályaművek értékelése alapján:
Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjban részesült:
Hodinka Antal Kiválósági Ösztöndíjban részesült:
Szabó Jenő Ösztöndíjban részesült:
Illés József Ösztöndíjban részesült:
Álmos Zoltán Ösztöndíjban részesült:
Petrassevich Nicefor Ösztöndíjban részesült: