Február 25-én, szombaton harmadik alkalommal rendezik meg a Panágia szervezésében a TÁRSas Játék Estet, ezúttal farsangi mulatság lesz.
Az első alkalommal csupán interneten követtem az esemény szervezését és akkor figyeltem fel arra, hogy a jelentkezők rendkívüli száma miatt nagyobb helyszínt kellett keresniük a szervezőknek. Lényegében ez keltette fel bennem az érdeklődést. Így jutottam el 28-án este az Ida utcai épülethez. Egy csendes környék, ahova tényleg olyan emberek jönnek, akiknek kifejezetten itt van céljuk. Szóval nehezen elképzelhető, hogy valaki éppen arra járt, és így ugrott be társasozni. Aki ide jön, ide készül. Ha ki kell emelni, hogy mi fogadja első ízben az embert, akkor az egyértelműen a mosolygás. Mosolyogtak rám a bejáratnál, a regisztrációnál, aztán mosolyogva fel-felnézett egy-egy ember a játékból. Így üdvözölnek itt mindenkit. Így elég nehezen érzi kívülállónak magát az ember, és ezt nem lehet, csak viszonozni. Csupán két embert ismertem az egész közösségben, de belépéskor mégis voltak, akik biccentve üdvözöltek.
Több szobában zajlottak a játékok. (Ha a kíváncsiság terelt az eseményre, akkor mondhatom, hogy a boldogság vezetett az asztalok között.) Örültem annak, hogy a 25-35 éves felnőtt korosztály ilyen, szinte példanélküli alkalommal tud találkozni, ismerkedni és minden más terhet letéve boldognak lenni. Nem terveztem sokáig a maradásomat, de amikor láttam, hogy az egyik asztalnál hatan kezdtek volna el éppen a „Bang” nevű játékkal ismerkedni, akkor beálltam hetediknek (így teljes a létszám), és végül két óra múlva álltam fel az asztaltól. Az élmény szó szerint is magával ragadó. Így a táncház hangulatát is magamévá tehettem. Végül számos kérdés, és hatalmas tettvágy kavargott bennem. Ilyenből miért nincsen több? Hogyan indul el egy ekkora kaliberű program? Mi kell ahhoz, hogy egy ilyen programot valaki meg tudjon valósítani? Dobrai Zoltánt kerestem fel néhány válaszért:
-A TÁRSas Est a Panágiában született. Mi is a Panágia? Első körben püspöki jelvény, jelentése legszentebb és a Szűz Anyára vonatkozik. Másodsorban pedig a budapesti görögkatolikusoknak kialakított találkozási pont, ahova a felelős és önkéntes segítők lelki egészséget szolgáló programokkal várják a látogatókat. Az egyik ilyen lehetőség a kéthetente keddenként megszervezett “Önismereti kortyoló”. A résztvevők három órás, csoportos beszélgetés keretében keresnek választ saját életük kérdéseire és segítséget kapnak, ha valahol támaszra van szükségük. Az egyik ilyen alkalommal egy fiatal azzal küzdött, hogy nehezen talál párt magának. Azt mondta, hogy nincs olyan közeg, ahol nyugodtan, és kötelezettségek nélkül ismerkedhetne keresztény fiatalokkal. A program után tovább gondolkodtunk. Arra jutottunk, hogy szerveznünk kell TÁRSas Esteket, ahová nem „ciki” eljönni, és lehet ismerkedni.
A társasjáték egy olyan eszköz, ami közelebb hozza az embereket és könnyebben megnyílnak. Az első alkalommal a jelentkezők száma a kreatív munka és a személyes meghívások után egyszer csak megugrott 50 fő fölé. Ekkor elgondolkodott az ötfős csapatunk, hogy mit is tegyünk? Jaczkó Sándor helynök atya örömmel hallotta a jó hírt és így lehetőséget kaptunk, hogy a Helynökség új központjában, az Ida utca 2-ben folytassuk az előkészületeket. Ekkor már a fantáziánk nem látott határokat. Bár az energiáink végesek voltak, de igyekeztünk a fiatalok igényeit jól felmérni és ezekre vonzó válaszokat adni. Így került be a programok közé a néptánc, társas tánc, a körjáték és a beszélgető sarok.
A TÁRSas Est előfutárja a szilveszter volt, ahol nagy meglepetésünkre 70-en imádkoztunk, majd játszottunk és táncoltunk együtt. Egy héttel később, az első TÁRSas Esten már 140, a következőn, három héttel később, pedig már 150 vendégünk volt. A harmadik alkalmat, a TÁRSas Farsangot február 25-én rendezzük meg, amire 250 vendéget várunk.
Szeretnénk megmutatni, hogy görögkatolikus egyházunk tud segítséget nyújtani a személyes kérdésekre, amelyeket a mai társadalom gördít elénk. Tudunk és akarunk teret adni a személyes találkozásra, az Isten felé fordulásra. Szeretnénk megteremteni a lehetőséget arra, hogy jobban megértsük magunkat és egymást. A Panágiában működő Női imakör, a BakElit férfikör, Férfi ima, a Nyitvatartási idők, a lelkigondozói és terápiás találkozások egyéni kísérésre adnak teret, amíg egy TÁRSas Est egy közösségi fórum, ami lehetőséget ad a találkozásokra és az együtt fejlődésre.”
A Panágia facebook oldala: https://www.facebook.com/mentalsarok