A bizánci egyházban háromféle vízszentelés van. A vízkereszti nagy vízszentelés, amit kétszer végzünk. Először vízkereszt előestéjén a Bazil-liturgia után, rendszerint a templomban történik a víz megszentelése, ilyenkor a templomi használatra szolgáló vizet szentelik meg.
Másodszor a vízkereszti ünnepi Szent Liturgia után általában folyóvíznél történik a vízszentelés. Ennek a szertartásnak jellemző része Szofróniosz pátriárka nagy vízszentelési imádsága.A Makkabeus-napi vízszentelést augusztus 1-én végzik a bizánci egyházban. Rövid vízszentelés szükség esetén bármikor végezhető. Ez a Szokásos kezdet után egy zsoltárból, papi imából áll, melynek folyamán a pap vízbemártott ujjaival keresztet rajzol bele, majd a kereszt tropárjának éneklése közben a keresztet belemeríti a vízbe.
A leggyakoribb szentelmény a szenteltvíz, a szenteléseknél, áldásoknál fontos eszköz. A hívek is hazavisznek velőle, hogy szükség esetén használhassák.
"A Jordánban való kereszteltetésedkor, Urunk, * kijelentetett nekünk a Szentháromság imádtatása; * mert az Atyának szózata bizonyságot tőn rólad, * kedves Fiának nevezvén téged, * a Szentlélek pedig galamb képében megerősíté a szózat csalhatatlanságát. * Ki megjelentél és a világot megvilágosítottad, * Krisztus Istenünk, dicsőség néked!"
Hallatszott az ünnep tropárja a Tettye partján, bárcsak minél többünk otthonában hallható, sőt élhető lenne. A lakóházak Krisztus keresztje által nyernek áldást,mindennek kegyelemközvetítő szerepe van. Lehetőségeink szerint éljünk a rendelkezésünkre álló kegyelemközvetítő eszközökkel.
,,Ma a vizek természete megszenteltetik, és a Jordán kettészakad, s hullámainak folyását visszatartóztatja, látván a vizében keresztelkedő Üdvözítőt”; „Ő, ki egyedül tiszta és szennytelen, megszentel engem és a vizeket. "