Sokszor találkozunk az SNI vagy BTMN fogalmával. De mit is jelentenek ezek pontosan?
A sajátos nevelési igényű (SNI) gyermek különleges bánásmódot igénylő diákot jelöl, akinek állandó vagy átmeneti jelleggel fizikai, biológiai, pszichikai, intellektuális, családi vagy szociokulturális okok miatt egyéni, a többségtől eltérő nevelési-oktatási szükségleteik vannak. A fogyatékossággal élők mellett ide tartoznak a tanulási nehézséggel, magatartászavarral küzdők, illetve a kivételes képességű tanulók. Az SNI-s és a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel (BTMN) küzdő gyermekek is úgymond többletjogosultságot élveznek - akár egy dolgozat megírásánál. Ezt törvényileg biztosítani kell számukra. A Hajdúdorogi Főegyházmegyében kiemelt figyelmet fordítanak ezen gyermekek felé. Egy pedagógiai munkacsoport kezdte meg tavaly a munkát, céljuk: a különleges bánásmódot igénylő diákok ellátása szakemberek segítségével. Ennek érdekében igyekeztek megteremteni a humán erőforrást, ezzel párhuzamosan pedig elindult egy szervezeti fejlesztés is. Megalakult egy gyógypedagógus team: szakmai napot tartottak számukra és belső képzéseken vettek részt.
A Hajdúdorogi Főegyházmegye lehetőséget nyújt ezen gyerekek tehetséggondozására. A 2024/25-ös tanévben három területen próbálhatják ki magukat. Csapatban ügyességi versenyen, egyéniben pedig szépíró- és szavaló verseny keretében kapnak lehetőséget, hogy megméressék magukat. Első körben Szüretelő címmel szerveztek ősszel komplex ügyességi csapatversenyt Szolnokon, a Szent Tamás Görögkatolikus Általános Iskolában. Erről itt olvashatnak bővebben: Szüretelő verseny a kiemelt figyelmet igényelő gyerekeknek.
A következő verseny helyszíne tehát a debreceni Szent Efrém Iskolánk volt, ahol a gyerekek megmutathatták a gyöngybetűiket. A nyitó ünnepségen bemutatkozott Benedek-Paládi Krisztina vezetésével a Szivárvány Gyermekkar, Kerekes-Kiss Edina, az ütőtanszak vezetőjének tanítványa: Illés Hunor 3.b osztályos tanuló, és Fejszés Dániel zongora tanár diákja, Guba Nóra 4.b osztályos tanuló. Köszöntőjében Vas Péter igazgató úr nagy örömének adott hangsúlyt, hogy olyan gyermekek is megmutathatják, hogy mit tudnak, akiknek erre nem sokszor adatott meg a lehetőség. Amíg a zsűri átnézte a feladatokat, az intézmény vezetője szeretettel hívta a gyerekeket robotika foglalkozásra, dobolásra és egy kis kreatív műhelybe is.
Sivadó Miklós lelkivezető pedig megerősítette a gyerekeket: amikor gyöngybetűkkel írnak, akkor közben ők is még szebbé válnak. Hiszen ilyenkor szépet szeretnének alkotni, ezért a lelkük is szépül. Legyenek hát a szépség hirdetői, hiszen az Isten is gyönyörűnek teremtette a világot.
5 kategóriában indulhattak a tanulók a szépíró versenyen:
I. kategória: 2. osztályos feladatok
II. kategória: 3. osztályos (az integrált versenybe benevezhető autista gyerek is, ugyanaz a feladat 2-dikos vonalazással)
III. kategória: 4. osztályos feladatok
IV. kategória: 5-6. osztályos feladatok
V. kategória: 7-8. osztályos feladatok
Több témakör köré épült a nap: farsang, karnevál és a mohácsi busójárás.
A feladattípusok között szerepelt: szavak másolása nyomtatottról, szófelhőből, mondatok, majd vers/szöveg másolása nyomtatottról. Akiknek jutott még rá idő, ők jutalomfeladatot is készíthettek: farsangi képrejtvény vagy színező várt a diákokra. A zsűriben Papp Valéria, tanügyigazgatási munkatárs, Gardáné Kovács Mónika, fejlesztőpedagógia részleg vezetője, Váradiné Széll Erzsébet gyógypedagógus és Miksó Zoltán magyar szakos tanár úr kapott helyet.
A Hajdúdorogi Főegyházmegyéből hat intézmény képviseltette magát:
Eredmények
I. Kategória:
Arany minősítést kapott:
Zagyva Zsolt (Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda, Ált. Isk. és AMI)
Ezüst minősítést kapott:
Lukácsi Hanna (Szent Pantaleimon Görögkatolikus Óvoda, Ált. Iskola és AMI)
II. Kategória:
Arany minősítést kapott:
Asztalos Emma (Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda, Ált. Isk. és AMI)
Asztalos Eszter (Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda, Ált. Isk. és AMI)
Orsós Olivér (Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda Ált. Isk. és AMI)
Ezüst minősítést kapott:
Nagy Zoltán (Szent Tamás Görögkatolikus Óvoda és Ált. Iskola)
Mászlai Alex (Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda Ált. Isk. és AMI)
III. Kategória:
Arany minősítést kapott:
Horváth Joel Tivadar (Szent Mihály Görögkatolikus Óvoda, Ált. Iskola és AMI)
Kacsurják Lili (Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda Ált. Isk. és AMI)
Ezüst minősítést kapott:
Mike Laura (Szent Piroska Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Ált. Iskola)
Nagy Milán (Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Óvoda, Ált. Iskola és Gimn.)
IV. Kategória:
Arany minősítést kapott:
Sólyom Melinda Melissza (Szent Mihály Görögkatolikus Óvoda, Ált. Iskola és AMI)
Nagy Csenge (Szent Piroska Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Ált. Iskola)
Ezüst minősítést kapott:
Gábor Leila (Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda Ált. Isk. és AMI)
Rafael Virginia (Szent Tamás Görögkatolikus Óvoda és Ált. Iskola)
V. Kategória:
Arany minősítést kapott:
Patalenszki Renáta (Szent Piroska Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Ált. Iskola)
Ternován Lilla (Szent Piroska Görögkatolikus Két Tanítási Nyelvű Ált. Iskola)
Ezüst minősítést kapott:
Kolompár Jázmin (Szent Piroska Görögkatolikus Óvoda és Ált. Iskola)
Szilágyi Zoé (Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Óvoda, Ált. Iskola és Gimn.)
Természetesen senki sem ment haza üres kézzel, az ajándék mellett a többi diák is bronz minősítést kapott. Gratulálunk a szépíró tanulóknak!
Köszönjük a szervezők: Gardáné Kovács Mónika, Barna Sándorné, Szabó-Nemes Krisztina, Nagy Gyöngyi és Szűcs Adrienn munkáját. Hálás köszönet a felkészítő és kísérő pedagógusoknak is, hogy lehetőséget teremtettek a gyerekeknek a találkozásra és az újabb sikerélményre.