Ritkaságszámba megy, ha az érsek-metropolita látogat el a szórványban található intézményeinkbe. Nem is csoda, hogy ilyen nagy buzgósággal és izgalommal várták a vendégeket a dunaújvárosi Szent Pantaleimon Görögkatolikus Óvoda és Iskola munkatársai és csöppségei.
Az ünnepélyes szentelés
A legnagyobb sikert most is az óvodások aratták, a vendégek vastapssal jutalmazták őket. Csodaszép énekeket és verset hallhattunk tőlük, hálásan köszönjük a felkészítő pedagógusok munkáját.
„Dunaújvárosnak számos neve volt már, többek között Dunapentele. Ezt a nevet éppen Szent Pantaleimonnak köszönheti, őseink ugyanis ennek a szentnek a tiszteletére építettek ide egy bizánci monostort, ez a Duna egyik szigetén állt” – magyarázta a metropolita.
„Persze az itt nevelkedő gyerekeknek nemcsak az ő történetét érdemes elmesélni. Közös feladatunk, hogy miközben felkészítjük őket az iskolai életre, megtanítjuk őket imádkozni, és úgy csöpögtetjük a hitet a lelkükbe, hogy rácsodálkozzanak a világra, hogy az Úr Jézussal együtt milyen nagyszerű az élet!”
Az óvodafejlesztési projektről dr. Seszták István főhelynök számolt be, mint mondta: ennek a hosszú útnak ez a befejező állomása. A Hajdúdorogi Főegyházmegye területén az elmúlt években öt teljesen új óvoda készült el, három pedig megújult. „Budapest, Szigetszentmiklós, Dunakeszi, Debrecen, Szolnok, Nyíradony, Makó és végül Dunaújváros gazdagodott egy-egy görögkatolikus intézménnyel. Több mint 550 férőhelyet tudtunk kialakítani” – emelte ki a főhelynök.
Ezeknek a felújításához bizony jelentős forrásra volt szükség, melyet Magyarország Kormánya biztosított számunkra a Magyar Katolikus Egyház országos óvodafejlesztési programja keretében. A 2018-2023 közötti időszakban mindösszesen 2,5 milliárd forint támogatást kaptunk terveink megvalósításához.
Kiemelte a zsoltáros szavait: "Ha az Úr nem építi a házat, hiába fáradoztak annak építői - hiszen hiába a mi fáradtságunk, hogyha az Úr ezt nem akarja. De úgy vélem, hogy ez a mennyiségi tényszerűség már kiemeli, hogy az Úr gondot visel ezekre a beruházásokra, az ott folyó munkára, akár pedagógiai munkára. Azt hiszem, itt is megtapasztalhatjuk az Úr megerősítését, gondoskodását” – mondta dr. Seszták István.
„Örömünnep ez számunkra” – kezdte Szóládi Zoltán igazgató. A legnagyobb öröm azonban az, hogy egy olyan szellemi és kulturális műhely jött létre, ahol a következő generációk kifogástalan és a lehető legmodernebb körülmények között nőhetnek fel, így is tanítva a jövő nemzedékét, a dunaújvárosiakat és tágabb értelemben a magyarságot. 2020-ban a Hajdúdorogi Metropolitai Egyház fenntartását kértük és kiváltunk a tankerületből. Ez a lépésünk, mint bebizonyosodott, egy meghatározó és egyben nagyon jó lépés volt” – erősítette meg az intézmény vezetője.
A szentelésen Soltész Miklós államtitkár is jelen volt, aki kiemelte: „a Teremtő nagy lehetőséget és felelősséget adott az emberek kezébe, ha ezzel tudnak élni, közösen nagy eredményekre képesek. A Hajdúdorogi Főegyházmegye élt ezzel és ma már több száz gyerek életét segíti intézményeivel.”
A dunaújvárosi fejlesztéssel kapcsolatban közölte: több mint 40 éve volt utoljára nagyobb fejlesztés az épületben, most azonban kis részben az iskola, nagyobb részben az óvoda újult meg. Mészáros Lajos, a térség képviselője örvendetesnek nevezte, hogy Dunaújvárosban egyre több az egyházi fenntartású oktatási intézmény, amelyek a hagyományos értékrend közvetítésében nagy szerepet játszanak.
A Szent Pantaleimon Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
A város önkormányzatától 2020-ban vette át a Hajdúdorogi Főegyházmegye a Gárdonyi Géza Általános Iskolának otthont adó ingatlant. Az 1970-es években épült panel iskola valamikor 1000 gyermeknek is helyt adott, a jelenben viszont alig több, mint 200 általános iskolás diák jár oda. Ezért észszerűnek láttuk, hogy funkcióbővítéssel egy 3 csoportos óvodát alakítsunk ki az épületen belül. Többek között a homlokzat hőszigetelését, az elektromos vezetékek cseréjét, a vizesblokkok felújítását és a nyílászárók cseréjét is sikerült megvalósítani. A kivitelezés 2024-ben fejeződött be, összesen csaknem 400 millió forintból valósítottuk meg az iskola épületén belüli óvoda kialakítását.
Egy modern részleget adhattunk át a családoknak, ahol gyermekeik biztonságban, jó kezekben cseperedhetnek fel.