A nagyböjt a megtérés ideje: meg akarunk térni házastársunk, családunk, hivatásunk, Egyházunk, s főleg Isten felé. Most arra hívok mindenkit: valódi megtérésre van szükségünk a környezetvédelem, az élővilág iránti irgalmas hozzáállás területén is. Mára szörnyű méretekben pusztítjuk a környezetet, amivel nem csak az élőlényeknek ártunk, hanem embertársainknak, önmagunknak is, valamint ez bűn a megbízó Isten felé is.
Krisztus az egész világmindenséget megváltotta, a természet is sóhajtozik a megváltás felé. Ferenc pápa nagyböjti gondolataihoz csatlakozunk, amikor nem akarunk hitetlenül viszonyulni az élővilághoz: hitetlenség a habzsolás, a „mindent és azonnal, és egyre többet” mentalitás. Mi szeretnénk a feltámadás fiaiként a húsvét reményét az élővilág felé is tolmácsolni. Az evangélium csodája szól az élővilágnak, a kozmosznak is! Ez azonban nem egyszerűen „környezetvédelem, zöld mozgalom”, hanem húsvéti szeretet. Ahogy más és magasabb rendű a vallásos böjt a méregtelenítésnél és fogyókúránál, úgy az élővilág felé a húsvét közvetítése is több, mint környezetvédelem.
Isten a világ végén valamiképpen a világot is megmenti. Semmit nem azért teremtett, hogy megsemmisítse, hanem beteljesítse. A húsvét testi feltámadása szól az anyagi világnak, az élőlényeknek is. A világ nem pusztán por és hamu, nem pusztán díszlet az ember életéhez. Van önértéke Isten előtt. Persze ehetünk növényeket és állatokat, mérsékelten okozhatunk kárt a biológiának civilizált életünkkel, nem akarjuk bálványozni a világot. Az ember lényegileg magasabb rendű, szabad élnünk az élővilág erőforrásaival. Ám rettenetes, ahogy ma élünk. Alig feszítjük meg magunkat, ahol meg lehetne. Mindig a könnyebb utat választjuk, amit az ipari civilizációnk elénk tol. Alig vesszük észre a szemetelésünket, alig vásárlunk válogatósan, alig ültetünk új életet, nem izgat nagyon egy bogár eltaposása. Persze ez a súlyos gondatlanság az emberek felé is szeretetlenség: a történelemben az élhetetlen helyekről mindig hódítva-vándorolva azokra a helyekre mentek, ahol lehet élni. A környezet pusztítása súlyos társadalmi, akár fegyveres konfliktusokhoz fog vezetni. Nem rándíthatunk egyet a vállunkon. Ők sem szívesen hagyják el ősi lakóhelyüket, hagyományukat, környezetüket.
A nagyböjt nem szólhat csak a belső lelki dolgokról. A belsőnek meg kell testesülnie. Egész héten keresd azt, hogyan tudnád a húsvéti reményt tolmácsolni az élővilág felé! Néhány ötlet:
A görögkatolikusoknál nagyböjt első vasárnapja az ikonok helyreállított tiszteletének ünnepe. Állítsuk helyre a legnagyobb ikon, a teremett világ tiszteletét is.