Otthonra találni az egyházban - cigánybúcsú Máriapócson

Otthonra találni az egyházban - cigánybúcsú Máriapócson

2024-09-16 21:08:46
Szerző: Miskolci Egyházmegye/Varga-Juhász Bernadett
Máriapócs
cigánypasztoráció
Katolikus cigányközösségek zarándoklatát tartották Máriapócson.

Minden évben a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepéhez kapcsolódva tartják a cigányközösségek zarándoklatát a nemzeti kegyhelyen. Idén a Miskolci Egyházmegye szervezte a szeptember 14-én, délután kezdődő programokat. Előadásokkal, elmélkedéssel telt a délután. Az esti tábortűz helyett az eső miatt a Családvárban volt bőséges tapasztalatcsere, s a közös éneklés, gitározás és beszélgetés sem maradt el. 

Vasárnap az ünnepi Szent Liturgiát ezúttal a kegytemplomban tartották meg, Orosz Atanáz püspök vezetésével. A liturgián több papi rész, valamint az énekes részek jelentős része is cigány nyelven hangzott el. Az énekeket egy hodászi kórus vezette gitárkísérettel, és nem is mindig a megszokott dallamokon. Ünnepi beszédet dr. Balogh Győző János, a Miskolci Egyházmegye cigánypasztorációs referense mondott. Homíliája az evangéliumban hallottakkal kezdődött: „Aki engem akar követni, tagadja meg magát, vegye föl keresztjét, és kövessen engem!” (Mk 8,34)

„Ebben a világban fel kell emelni a tekintetünket a keresztre, amikor azt tapasztaljuk, hogy közösségeink sok esetben felbomlanak és az ember nem találja helyét a családjában sem. Magyarországon a kisebbségek sorában a cigány közösség a legnagyobb létszámmal rendelkező közösség. Feltétlenül abban kell gondolkodnunk, hogy hogyan tudjuk felemelni tekintetünket a keresztre, hogyan tudunk a nehéz időkben belekapaszkodni a Jóistenbe.” – mondta Győző atya, majd hozzátette: „Mindenki felveszi a keresztjét, amikor Máriapócsra jön, elhozzuk magunkkal a szegénységünket, a bánatunkat, a gyászunkat, a családi viszályainkat és kérjük a Jóistentől, hogy itt megbékélésre találhassunk. Máriapócsra zarándokolunk évről évre azért, hogy az Istenszülő Szűz Máriával, akit a cigányság királynéjának választott, találkozzunk.”

Később beszédét így folytatta: „Azért is imádkozunk, hogy az egyházban közülünk minél többen találják meg a helyüket, találják meg a saját feladatukat, érezzék azt, hogy helyük van az egyházban, hogy itt otthonra találhatnak. Mert az egyházban Krisztus keresztje az abszolút egyenlőséget kínálja mindenkinek, ahogyan ezt a Szentírásban is olvashatjuk. Az Isten Fia válogatás nélkül értünk cigányokért is ugyanúgy odaadta az életét, mint bárkiért. Nem válogatott, ajándékba kaptuk ezt a kegyelmet.” Felidézte a cigányság egyik eredettörténetét is, amelyet a cigány himnusz is megénekel. A legenda arról szól, hogy a Golgotán egy cigány ember is ott volt, és ellopott egy szöget, így akarta kímélni a Megváltó fájdalmát.

Később a cigányság egyik fontos kulturális eleméről, a testvériségről is beszélt, amely a liturgián, az eucharisztia vétele során több értelmet is nyerhet. „Amikor én egy asztalról eszem valakivel, azt én a testvéremnek fogadom, a liturgián pedig, akikkel én együtt áldozok, azokkal a vérségi köteléknél magasabb szinten kapcsolódok össze.”

„Azért vagyunk itt Máriapócson, hogy arra gondoljunk, hogy milyen jó Istennek a családjába tartozni, ahol nem számít a bőrszínem, nem számít az anyagi hátterem, hanem csak az számít, hogy a fülem és a szívem nyitva legyen arra, hogy meghalljam az Istennek a hívó szavát, mert nekem otthonom van itt az egyházban. Ahogyan azt VI. Pál pápa is megfogalmazta a cigányokhoz szólva: nem az egyház a perifériáján vagytok, hanem az egyház szívében. És bizony ezt el kell hinnünk, hogy nekünk itt helyünk van, nekünk itt otthonunk van. Ha a közösségeinkben nem megyünk el a templomba, az Isten házába, akkor hiányozni fogunk. Bizony nem kívülről kell várni a cigánypasztorációt, hanem nekünk, cigányoknak is megvan a felelősségünk azért, hogy ez működjön. Nekünk is szerveződni kell. Nekünk is keresni kell a helyünket, hogy mit tehetünk a közösségeinkért, hogyan lehetünk aktív részesei az egyháznak.”

„Persze mindenkinek megvan a maga saját keresztje, gyásza, szegénysége – tette hozzá később Győző atya – de aki élni akar, az belekapaszkodik tíz körömmel az Istenbe, benne keresi a megnyugvását. Szívből kívánom minden testvéremnek, hogy úgy tudjon imádkozni, úgy tudja a saját keresztjét cipelni, hogy érezze, ezzel soha sincs egyedül, mellettünk van az Isten. Amikor a keresztre emeljük a tekintetünket, akkor a mi megváltásunkat látjuk.”  

Buzdítással zárta ünnepi prédikációját a referens atya: „Vegyük fel és cipeljük a keresztünket arra gondolva, hogy a Jóisten számít ránk. A Jóisten személyesen hív bennünket és feladatot ad. Így legyünk a tetteinkkel, az életünkkel, cigányként, magyarként, bármilyen nemzetnek a szülöttjeként a Jóisten ikonja, aki rajtunk keresztül lesz megszólítható, felfogható, megérinthető. Így vigyük a Jóistent a saját testünkön keresztül a közösségünkbe és imádkozzunk azért, hogy a mi cigány kultúránkat a maga értékeivel együtt a Jóisten megáldja és tudjuk annak a pozitív aspektusait kidomborítani.”

A búcsúi körmenet előtt a cigánypasztorációban kiemelkedő és áldozatos munkát végzőknek adományoztak díjakat. A Hajdúdorogi Főegyházmegye kitüntetését dr. Seszták István főhelynök nyújtotta át Székely Bence tanár úrnak. A Nyíregyházi Egyházmegyéből Magyar László atya részesült a kitűntetésben. A Miskolci Egyházmegyéből ketten is kaptak elismerést. Porubjánszki Katalin, aki civilként több évtizede segítette a Rakacán élő cigány embereket, oktatja-neveli az ott élő gyermekeket, valamint Lipusz László atya, a halmozottan hátrányos helyzetű közösségekben végzett munkájáért.

Az idei búcsúra a legnagyobb számban, mintegy háromszázan a Cserehát vidékéről, Szendrő, Martonyi, Boldva környékéről érkeztek zarándokok. A Rakacáról, Rakacaszendről, Baktakékről, Hernádvécséről, Encs-Fügödről valamint Felsőregmecről induló zarándokok számára az autóbuszok bérlését a Belügyminisztérium támogatása tette lehetővé. Többen közülük életükben először vettek részt máriapócsi zarándoklaton. A legmesszebbről pedig a Mátrából látogatták meg ez alkalommal az Istenszülőt. Látni az érkezők között gyermekét megmutató fiatal anyát, és könnyező férfiakat is. Ahogy gyűltek a zarándokok a kegyhelyen, úgy telt meg virággal a kegykép előtti oltár lépcsője, többnyire hófehér virágokkal, csokrokkal, egy-egy szál rózsával, liliommal.

A körmenet után nem sokkal pedig már egészen más zeneszó csendült fel a bazilika udvarán. Az időjárás kiszámíthatatlansága miatt a Miénk a színpad! címet viselő zenés bemutatókat nem a templom előtti téren, hanem a templomudvaron tartották meg. Homrogdról érkező csapat dicsőítő énekeket hozott, a hernádvécsei fiatalok pedig már táncra is perdültek. Igazi vidámsággal és feltöltődéssel térhetett haza minden zarándok.

VEZETŐ HÍREK
Szent Anna napot tartottak budapesti középiskolánkban

Különleges zarándoklatra hívják az érdeklődőket

Vasmisés papi jubileum Budaörsön
 
AKTUÁLIS
KAPCSOLÓDÓ GALÉRIA
VEZETŐ HÍREK
Szent Anna napot tartottak budapesti középiskolánkban

Különleges zarándoklatra hívják az érdeklődőket

Vasmisés papi jubileum Budaörsön
 
AKTUÁLIS
EZEKET OLVASTA MÁR?
 
Vasmisés papi jubileum Budaörsön
Vasmisés papi jubileum Budaörsön
 
Különleges zarándoklatra hívják az érdeklődőket
Különleges zarándoklatra hívják az érdeklődőket
 
Szent Anna napot tartottak budapesti középiskolánkban
Szent Anna napot tartottak budapesti középiskolánkban
 
Szent Annára emlékeztek az Efrémes gyerekek Debrecenben
Szent Annára emlékeztek az Efrémes gyerekek Debrecenben
 
Csodatévő Szent Miklós főpap ünnepe Szatmárnémetiben
Csodatévő Szent Miklós főpap ünnepe Szatmárnémetiben
 
A Püspökkenyér legújabb adása - gyászfeldolgozás
A Püspökkenyér legújabb adása - gyászfeldolgozás