Kérdezzen bizalommal a lelkiatyától!


Biztonsági kérdés:
Mennyi négy meg tizenkettő? (a választ számmal kell beírni)


küldés
eddigi válaszok
Kedves lelkiatya köszönöm szépen a szüleimért mondott imát. Édesanyám sok évtized után újra meggyónt és szeretnék a házasságukat is rendezni.
Nagyon köszönöm a jelzését. Közzéteszem a jó hírt, hogy másoknak is biztatást jelentsen, hogy érdemes kitartóan imádkozni.
Szeretnék tanácsot kérni. Szeretném a nagyhetet minél jobban, mélyebben megélni, de sokszor azon kapom magam, hogy kántorként több figyelmem megy el arra a szertartások alatt, hogy mi után, mi jön, milyen hangot kell énekelni stb., és úgy érzem hogy talán a lényeg felett siklok el. Tud nekem az atya tanácsot adni, hogy hogyan tudnám megtalálni az aranyközéputat?
Nem is annyira arany középutat javaslok. Tehát nem arról van szó, hogy félig figyeljen a pontos menetre, félig meg az imádságra. Azt kell elérni, hogy amikor vezet egy bármilyen összetett szertartást, azt teljes szívéből Isten dicsőségére végezze. Őmiatta törekedjék arra, hogy a szertartás szép (és pontos) legyen. Az énekelt imádságok szövegei mind a szívéből is jöjjenek - már amikor oda tud rá figyelni. Van, amikor ez könnyen megy, pl. sok sztihira egymás utáni éneklésekor, s van, amikor nehezebben, mert a váltásra, egyebekre kell figyelni. De egyik is, másik is kedves az Úrnak. Valójában az, hogy a kántori szolgálat imádságos tud-e lenni, az nem a templomban dől el, hanem az ember saját szobájában. Nem is a szertartásra való közvetlen készületben, hanem az egyéni, személyes imaéletben. Ha tud időt szánni arra, hogy csak az Úrral legyen, ha minden nap van legalább öt perce - persze, még jobb, ha több -, amit csak az Úrral tölt, őrá figyel, csak a gondtalan és gondolattalan csöndben van, akkor ez ki fog hatni a kántori szolgálatára is. Megtapasztalja, hogy ugyanazzal a jóságos Istennel van együtt a szobája csöndjében, mint a kántori zsonglőrködés közben. Persze, érdemes ezt kérni is a Mindenhatótól. Kötve hiszem, hogy megtagadná ennek meghallgatását.
Tisztelt Lelkiatya! Bűnös dolog hell, azaz pokol márkanévvel ellátott energiaitalt fogyasztani néha? Még a patás ördög is rá van rajzolva.
Legalábbis egyáltalán nem javaslom. Nincs is rá szükség. A beltartalom is teljesen fölösleges. De a hirdetése is kétségkívül árulkodó. Jobb, ha tartózkodunk tőle. Hogy bűn-e? Ezt az Ön lelkiismerete mondja meg. Csak amiatt ne tegye félre, mert én itt azt írom le, hogy semmiképp sem javaslom. Ez csupán tanácsom, amelyet Önnek kell megfontolnia, mérlegelnie és a saját döntését meghoznia. De az biztos, hogy én mindenkit igyekszem lebeszélni az energiaital fogyasztásáról, az ördögfejjel reklámozott termékektől pedig mindenképp távolságot tartani javaslok.
Dicsőség Jézus Krisztusnak! Tisztelt Lelkiatya! A mi közösségünknek nincs lelki hajléka, a római katolikus közösség fogadott be bennünket, az ő templomunkban tartjuk a szertartásainkat. A helyi római katolikus püspök rendelkezése alapján, -miszerint ők nem végezhetnek nyilvános istentiszteletet-, mi sem mehetünk templomba, holott a mi püspökünk nem hozott ilyen szigorítást. Értem én, hogy ápoljunk jó viszonyt római katolikus testvéreinkkel, tartsuk tiszteletben az ő szabályaikat, de mégis, épp a Nagyböjtben maradunk megint szertartások nélkül. (online persze követjük a debrecenit vagy a máriapócsit) Egy átlagos hétköznap vagy vasárnap is hiányzik, ha nem imádkozhatunk együtt, ha nem részesülhetünk az eukarisztiában, hát még ebben az időszakban! S tavaly már átéltük ugyanezt. Kérem, magyarázza el nekünk, miért írja fölül a római katolikus püspök rendelkezése a görögkatolikus püspökét? Miért nem születhetett kompromisszum? A liturgia alatt maszkot viselünk, fertőtlenítünk, távolságot tartunk, ráadásul egy több mint 300 fő befogadóképességű templomról beszélünk. Ugyan miért fosztottak meg bennünket épp most a szertartásokon való személyes jelenléttől?? Köszönettel: egy vallását gyakorló görögkatolikus
Ez nagyon nehéz kérdés. Bevallom, én teljesen megértem a püspök atya döntését. Valószínű, azon a helyen nagy számban élnek római katolikusok. Ha megnyitnák a templomot, akkor aligha volna tartható a kis létszámú részvétel. Azt pedig nagyon nehéz megmondani, hogy egyesek jöhetnek, mások meg nem. Viszont, ha már ilyen rendelkezés van azon a helyen, akkor meg az volna furcsa, hogy a saját híveik számára nem használható a templom, a görögkatolikusok számára azonban igen. Nem beszélve arról, hogy minden bizonnyal római katolikusok is jelentős számban mennének a görögkatolikus szertartásra, tehát az sem biztos, hogy a kisebb közösség is tudná tartani a zárt térben meghatározott számú hívek jelenlétét. Mondom, nagyon nehéz ez. Mindnyájan szenvedünk tőle. Sok mindent el kell fogadnunk, és ez az elfogadás közelebb visz minket értünk szenvedő Urunkhoz, mint a méltatlankodás, netán viszálykodás. Legyünk inkább türelmesek, elfogadók. Már az is nagy ajándék, hogy a római katolikus testvérek engedik, hogy használjuk a templomukat. Ezt kell inkább látni és értékelni, nem pedig azt, hogy most, hogy ők sem mehetnek, emiatt mi sem mehetünk. Közben érdemes törekedni arra, ez a helyzet is igazolja, hogy a helyi görögkatolikus közösség alakítson ki saját liturgikus helyet. Még ha templomot építeni nem is tudnának, de valamilyen más, rövidebb vagy hosszabb távú megoldást már most érdemes keresni.
Tisztelt Lelkiatya! Mely esetekben nem szabad meg gyóntatni illetve meg áldoztatni egyházunkban a hívőket vannak e ilyen kivételes esetek? Válaszát előre is köszönöm! F
Gyóntatni mindenkit szabad. Lehet, hogy nem kaphat feloldozást, de azért emiatt nincs kizárva a gyóntatószékből. Igaz, az már nem nevezhető valóságos gyónásnak, de az a lelki beszélgetés, a belső világának bűnbánó feltárása a pap előtt akkor is lehetséges, ajánlott és hasznos, ha tudható, hogy nem kaphat feloldozást. A legáltalánosabb helyzet az, amikor valaki érvényes házasságát megtörve új kapcsolatban él valakivel. Ilyenkor nem lehet feloldozni, mert az életállapotát nem tudja helyrehozni. Amíg az új kapcsolatban él, addig nem ígérheti meg, hogy nem követ el házasságtörést, hiszen hazamegy, és továbbra is együtt él egy másik emberrel, aki nem az Isten előtt megkötött házasságkötés szerinti társa. Ezt azzal lehetne orvosolni, hogy elhagyja ezt a második házastársát. Csakhogy lehetséges, hogy már teljesen helyrehozhatatlan az első kapcsolat, pl. gyermekek születtek, akiket föl kell nevelni. Ilyenkor nem mondja a pap, hogy hagyja ott azt az embert, aki már az új kapcsolatból született gyermekek édesapja vagy édesanyja. Kusza élethelyzet, amely ilyen módon nem orvosolható. Az ilyen állapotban lévő embert nem lehet feloldozni, s ezért az Eucharisztiához sem járulhat. Ugyanakkor nincs kizárva az Egyházból. Ő is a közösség tagja, részesülhet sok más kegyelmi forrásból.
Kedves Atya! Azzal kapcsolatban kérdeznék, hogy Atya mit gondol arról, hogy bizonyos segítő szakmában dolgozó (keresztény emberek is )irreális áron kínálják a szolgáltatásukat? Nincs összhangban az általuk elkért összeg a magyarok átlagkeresetével, csak a felső réteg tudja megengedni magának. Történetesen pszichológust keresek és borzasztó magas árakat lehet látni. 50 perc beszélgetés 10.000-15.000 és még 30.000 Ft fölött is van, határ a csillagos ég.(Találtam ennél is többet kérő szakembert, aki keresztény körökben jól ismert, inkább nem nevezném most meg.) Ki tudja ezt megengedni magának őszintén kérdem? Hiszen egy terápia nem 2-3 alkalomról szól, hanem akár több hónapról, évről. Ha ennyit kérnek, akkor miért nevezik magukat segítőnek embernek? Én úgy látom, hogy ez már inkább üzlet lett. Ilyen áron rengeteg tisztességesen dolgozó embert megfosztanak a lehetőségtől is. Érdekel, hogy Atya hogy látja ezt.
Azt belátom, hogy szükséges fizetni az ilyen folyamatban. Szakemberek tapasztalatából tudom, hogy ha nem kell érte fizetni, akkor a legtöbben nem is veszik komolyan, könnyen félbehagyják. Hogy mennyi ennek a tisztességes ára, azt nem tudom megmondani. De én sem tartom erkölcsösnek, hogy ebből a szolgálatból valaki meggazdagodjék. Igen, én is úgy értékelem, hogy ez visszaélés volna a helyzettel. Hiszen szükség van rájuk, tudnak is segíteni, és a bajban lévő ember inkább többet is fizet, mint amire egyébként képes volna, csak hogy segítséget találjon. Ezzel visszaélni nem, hogy nem keresztény magatartás, de emberileg sem tisztességes. De nem vagyok az ő helyükben, nem tudom, én mit tennék, ha ismert és keresett pszichológus lennék. Lehet, azt mondanám, mivel megfizetik a szolgálatomat, sok pénzt kérek, hogy ezzel másokon segíthessek. Ki tudja, kinél hogyan működik ez? Mindenesetre sokkal jobbnak tartom a gyóntató atyák lelki szolgálatát. Ők valóságosabb gyógyulást tudnak közvetíteni, mégpedig teljesen ingyen. De az is tény, hogy vannak helyzetek, amikor nem elég a gyónás, lelkibeszélgetés, pszichológusra is szükség van.
Tisztelt lelkiatya! Azzal a kérdéssel szeretnék önhöz fordulni:Abban az esetben ha egy haldoklóhoz nincs lehetőség papot hívni, mi ,a teendő és milyen imát érdemes imádkozni? Gábor
Legjobb erre a Szentírás. Ősi gyakorlat, hogy haldokló mellett a Zsoltároskönyvet kezdik el hangosan olvasni. Ezt is tudom ajánlani. De a Szentírásnak bármely más könyve is alkalmas lehet erre.
Kedves lelkiatya Jézus álmomban azt mondta hogy engedjem el hogy pap legyek keressek más életcélt! 40 éves nő vagyok és mindig azt hittem hogy papnak hív, de most összezavarodtam. Hogyan keressek más életcélt úgy hogy közben teljes mértékben Istennek akarom adni magam még úgy is hogy közben két beteg gyermek mellett köteleztem el magam! Honnét lehet tudni hogy mire hív az Úr? A család lehet életcél?
Először Önnek is ezt a kérdést teszem föl: van-e lelkiatyja, van-e olyan atya, akivel rendszeresen találkozik, és meg tudja beszélni vele a gondolatait, lelki küzdelmeit. Biztos vagyok abban, hogy Önnek nagy szüksége van erre. Másnak is, de Önnek különösen. Érezhetően fontos feladatra hívja az Úr, értékes életet szán Önnek. Ha már elköteleződött két beteg gyermek mellett - bár nem látom, mennyire mély és végérvényes ez az elköteleződés -, de mellettük már meg is találta az élethivatását. Ha végig kíséri az ő életüket, ha fölneveli őket, ennél aligha találhat értékesebb életutat. A család természetesen lehet életcél, az egyik legértékesebb a sok közül. De ha megnyugtatónak is tűnik most ez a válaszom, ez semmiképpen sem elég. Szüksége van arra, hogy rendszeres lelkiéletet éljen, gyónjon, áldozzon, a lelkiatyával rendszeresen találkozzon. Ezekkel élve szépen kibontakozik, kirajzolódik, hogy mi az Ön Istennek tetsző életútja, mit kell tenni az életében, hogyan éljen másokért. (Ugyanis minden hivatásnak ez a kulcsa: hogyan tudok élni másokért.)
Tisztelt Lelki Atya! A férjemmel 2. éve vagyunk házasok. Érdekes házasság ez, mert a munkánk miatt nem élünk egy városban. Ő is lakásában és én is a magaméban. Azt beszéltük, hogy amint terhes leszek, összeköltözünk, addig ingázunk. De sajnos nem fogan meg a gyermekünk. Orvosilag rendben vagyunk és megpróbáljuk az együttléteket azokra a napokra helyezni, de mindezidáig hasztalanul. A férjem pár hete közölte, hogy ő aszexuális. Nem szeret és nem is akar közösülni. Én persze minden női praktikát bevetettem, de a férjem lelkesedése igen csekély. Szervileg rendben van ő, de egyszerűen nem szeret/akar házastársi kötelezettségének eleget tenni. Ezzel párhuzamosan én már nagyon vágyom az anyaságra, az igazi családra köröm előrehaladta miatt is. Orvostól orvosig járok, hogy segítsenek rajtam, miközben tudom, hogy a legfőbb probléma, hogy a férjem ritkán teljesít. Orvoshoz nem hajlandó menni. Elmondása szerint nagyon szomorú, depressziós. Az erőszakos szülei és a fárasztó munkája miatt. Segítséget nem fogad el. Kedves lelki atya! Néha nagyon szeretném itthagyni ezt a házasságot és olyan férfit keresni, aki minden nap velem van, szeret és aktívan közreműködik a családalapításban. Köszönöm a segítséget, kérem imádkozzon értem, hogy jó döntést hozzak!
Bocsásson meg, de ki kell mondanom: nagyon elrontották a házasságuk kezdetét. Ezt egész egyszerűen nem szabad csinálni, hogy házasságkötés után nem költöznek össze. Ez olyan, mint ha úgy akarna kenyeret sütni, hogy egymás mellé teszi a hozzávalókat, lisztet, élesztőt, vizet, sót, megáldja azokat, de nem keveri, nem gyúrja össze, nem keleszti meg, nem teszi a sütőbe. A házasságot folyamatosan építeni kell: gyúrni, keleszteni, tűzbe tenni... Ha nem építik a szeretetkapcsolatot, akkor mitől várják, hogy majd fejlődni fog? Hogy végérvényesen elrontották-e ezt a házasságot, vagy még megmenthető, ezt nem tudom megmondani. Azt javaslom, vizsgáltassa meg a házasságát egy hozzáértő atyával. Ha a plébánosa ezt nem tudja megtenni, akkor is hozzá forduljon, s ő majd eligazítást ad, kitől lehet ebben segítséget kérni. Sajnos lehet azt gondolni, hogy mivel ilyen közös döntést hoztak, hogy nem költöznek össze, ez eleve megkérdőjelezi a házasságkötés hitelességét is. De nem merek mélyebb ismeretek nélkül ilyen kijelentést tenni. Ha szentségi házasságot kötöttek, akkor Isten kegyelme még tehet csodát, és minden helyre hozható. Ha nem volt szentségi kötelék, akkor sokkal könnyebben tanácsolom, hogy lépjen tovább, mert nem is érvényes az Önök házassága. De beszélje meg ezt egy atyával, s majd ő tanácsot fog adni Önnek.
Kedves Ĺelkiatya! Mi lehet az oka, ha valaki nem kap elégtételt gyónáskor?
Elfelejtette a pap bácsi. Ilyenkor az ember saját magának szabjon valami elégtételt. Lehet ugyanazt, amit legutóbb kapott, vagy valami hasonlót.
Kedves Lelkiatya! azt olvassuk, ahol elhatalmasodik a bűn, ott túlárad a kegyelem. Én ezt azzal folytatnám, hogy ahol túlárad a kegyelem, ott elhatalmasodik a bűn. Látván az emberiség történelmét, jólét-nyomor-jólét-nyomor ismétlődik évszázadokon át. A jólét és a tétlenség az ördög párnája, ami alól a sok lefojtott indulat és gyűlölet gőzerővel szabadul fel egy apró szikra hatására. Én azt érzem ez utóbbi fog most következni. Mi a véleménye erről?
Pontosan így gondolom én is. Ez az ember személyes életében is látható. A jólétben eltunyul az ember, és megfeledkezik Istenéről, akitől mindent kapott. Balsorsában aztán hamar újra hozzá fordul. De tegyük hozzá, hogy azért ez nem törvényszerű. Az ember szabadságában áll, hogy jól éljen az Isten szeretetével, ne pedig visszaéljen vele.
Kedves Lelkiatya! "Aki szereti az életét, elveszíti azt, de aki gyűlöli életét ebben a világban, az megmenti azt az örök életre." Erre vonatkozik a kérdésem, ha én gyerekkorom óta utálom az életet itt a földön és a Mennyei Atya közelségére vágyom akkor ez rám vonatkozik? Nem vagyok depressziós de régóta érzem, hogy valami nagyon nincs rendben a világgal, szerintem pedig Isten hiánya ez.
Ha gyermekkora érzi ezt, akkor vélhetően nem annyira az Ön felelőssége, hanem a környezetében élő embereké. A világ nincs rendben, ezt tudjuk. Ezt szenvedjük is. De miattunk nincs rendben, a mi bűneink és mások bűnei miatt. Ha azonban rendben van az Istennel való kapcsolatunk, akkor meglátjuk ebben a rendetlen világban is a belső rendet, amit Isten beléteremtett. Meg kell tehát vizsgálnunk a saját lelkünket, hogy abban rend van-e. Mert arra van képességünk, hogy ott rendet teremtsünk. Vagy inkább kérjük Urunkat, hogy ő, a Teremtő teremtsen rendet a lelkünkben, az életünkben. A boldogságom nem a külső körülményektől, hanem a belső világomtól függ. Önnek is megadatik ez a boldogság, csak ne kívül, hanem belül keresse, ahol Isten lakik az Ön szívében.
Krisztusban szeretett Lelkiatya! Amikor halálunk pillanatában megállunk az Úr ítélőszéke előtt vajon azt fogjuk jobban bánni, amit megtettünk vagy amit nem tettünk meg?
Erre igazán nehéz felelni. Nem a tett megtétele vagy éppen elmulasztása dönti el annak súlyosságát, hanem az, hogy milyen tartalmú cselekedetről van szó. Ha egy kéregetővel szóba állok, s igyekszem segíteni neki, ez egy jó cselekedet. Ha közben megfeledkezem idős, beteg édesanyám ebédjéről, és nem viszek neki, nyilván ez a mulasztás sokkal súlyosabb, mint a másik jó cselekedet. Vagy fordítva. Ha személyes áldozatom árán megsegítem azt a munkatársamat, aki velem mindig rosszul bánt, ez egy jelentős erényes tett. Ha közben megfeledkezem arról, hogy egy másik munkatársamnak éppen névnapja van, s nem köszöntöm föl, ez utóbbi mulasztás sokkal kisebb jelentőségű, mint az adakozás, a másik emberért való áldozatvállalás.
Kedves lelkiatya azt szeretném kérdezni hogy ha nem kaphattam meg a kínai vakcinát mert az a betegségem miatt nem adható, emiatt az orosz vakcinát kaptam meg az tényleg bűn és meg kell gyónnom? Sajnos az elérhető vakcinák közül csak ezt kaphattam. Válaszát előre is köszönöm
Egyáltalán nem bűn. Nagyon jól tette, hogy fölvette az oltást, azt, amelyet éppen Önnek adtak. Jelen esetben az egyes ember nem felelős azért, hogy milyen típusú oltóanyagot kap. Nagyon súlyos bűn az abortuszból származó emberionális sejtek tenyészetével bármilyen kutatást vagy egyéb tevékenységet folytatni. De ez a kutatók felelőssége, illetve azoknak a személyeknek, akik ezekről döntenek, pl. ezek anyagi támogatásáról, forgalmazásáról. Fokozottan súlyos bűn, ha közben ezeknek a személyeknek anyagi hasznuk keletkezik, kivált, ha jelentős anyagi hasznuk. De azoknak a személyeknek, akiknek szükségük van az oltóanyagra, egyáltalán nem felelősségük, hogy az azt beadó orvos honnan szerezte be, a háttérkutatások milyen körülmények között zajlottak. Az egyes embernek az a felelőssége ebben a dologban, hogy lehetőleg minél hamarabb megkapja a védőoltást, hogy se magát, se a környezetét ne veszélyeztesse az esetleges betegség továbbadásával, illetve megbetegedése miatt ne terhelje az egészségügyet még további feladatokkal.
Dicsőség Jézus Krisztusnak! Kedves Lelkiatya! Szeretném megkérdezni hogy bűnt követtem e el azzal hogy gyóntató papom nekem tett tanácsáról gyónáskor elmondtam a hugomnak. Köszönöm válaszát.
Szó sincs róla. A gyónási titok csak a gyóntatót köti, a gyónót nem. Jól tette, hogy elmondta, biztosan jól esett megosztania ezt a testvérével.
    ... 169 170 171 172 173 
174
  175 176 177 178 179 ...