Kedves lelkiatya azt szeretném kérdezni hogy van olyan lombik program ami a katolikus egyház is enged? A gyermekem 20 éves immuntranszplantált leukémiából gyógyult és nem lehet gyermeke. Nagyon ki van lelkileg emiatt. Nagyon szeretne gyermeket. Az édesapja is nehezen fogadja el, mert a testvérnek sem lesz gyermeke amiatt mert központi idegrendszeri sérült nem beszélő autista....
A természetes családtervezés egyik nagyon fontos része, hogy ez a módszer a gyermekre vágyók lelkiállapotát is vizsgálja, kezeli, gyógyítja. A lombik-program egyik súlyos hátránya viszont az is, hogy túl hamar technikai megoldást kínál, ahelyett, hogy a meddőség pszichés okait mélyebben vizsgálná, vagy komolyabban foglalkozna a nő vagy a házaspár lelki állapotával. Ha 20 éves a gyermeke, akkor még van ideje bőven, hogy pszichésen fölkészüljön a gyermek fogadására. Persze, ha már házas, akkor természetesen ez is fontos kérdés. De ha például még nem is házas, akkor meg végképp nem kell még ilyen dolgokon gondolkodnia. Ez teljesen félrevinné a szemléletét. Az a tanácsom, hogy élje szépen a mindennapjait, foglalkozzék azzal, amit a napi, jelen események, feladatok elétárnak. Nem csupán az egyes lombik beültetés a bűn, hanem az a hozzáállás, ahogyan ma az orvostudomány ezt kezeli. Olyan területre merészkedik, amit már nem tud kezelni. Ezt az irányt ne tápláljuk, ne kacérkodjunk vele, mert nincs rajta áldás.
Tisztelet Lelkiatya!
Azért fordulok Önhöz, mert nem tudom megoldani asszertíven, hogy egy kollégám nagyon hangosan hallgat zenét.
Szóltam neki is, a vezetőség is tudja.
Nem tudok mit tenni.
Tisztelettel,
Laura
Kedves Laura! Attól tartok, nem tudok Önnek segíteni. Hogy hogyan tudja ezt megoldani, arra nincs tanácsom. Legföljebb arra, hogy hogyan fogadja lelkileg. Javaslom, hogy imádkozzék ezért a munkatársáért. És hozzon érte áldozatot is. Leginkább azt, hogy elviseli az általa okozott kellemetlenséget. Ne az legyen a célja, hogy a munkatársa magatartását megváltoztatja, hanem, hogy Ön áll másként a dologhoz. A hangos zenét megszeretni nem könnyű, nem is ezt javaslom. Hanem, hogy az így okozott keresztet, ajánlja föl érte, ez hoz majd békét az Ön szívében.
Kedves lelkiatya, a gondolati bűnt hogy lehet megkülönböztetni a kísértéstől? Mit jelent bele egyezni a bűnbe?
Valójában gondolatban egyezünk bele a bűnbe. Az első lépés a gondolati bűn. Igaz, sokszor a kísértésért is felelősek vagyunk, mert olyan gondolati környezetet engedünk meg magunknak, amelyben könnyebben megjelenhet a kísértő gondolat. Tehát, a küzdelemnek már az is része, hogy a környezetet is úgy választom meg, hogy ne jelenhessen meg a kísértés. De ha megjelenik, az még nem bűn. Az első feléje tett gondolati lépés azonban már igen. Lehet, hogy ellenkezni akarok vele, de ha már szóba álltam vele, elindultam lefele. Sokszor a gondolati bűnt a kísértéstől csak egy hajszál választja el, de ha azt a halovány lépést megtettem, ezzel már elindultam a bűn útján.
Kedves lelkiatya azt szeretném kérdezni hogy az önkielégítés függőség ellen mit lehetne tenni? Onegirl
Kínkeserves, de lehetséges. Egyik fontos tanulsága - ha megengedi, ezzel kezdem -, hogy ezért nem szabad belecsúszni, még az elején kell mindenképpen nyakon csípni. Fiatal, kamasz korban nem tűnik olyan veszedelmesnek, sőt, épp ellenkezőleg, izgalmasnak, roppant vonzónak, kívánatosnak tűnik. Hogy ez bűn, hogy kerülendő, ez az öregek károgásának tűnik, amit nem is kell komolyan venni. Holott az önkielégítésnek egyik legsúlyosabb átka éppen ez, hogy könnyen rögzül, s utána nagyon nehezen tud szabadulni tőle az ember. Azt gondolják sokan, hogy a házasságban, a rendszeres szexuális élet mellett majd ez elmarad, csakhogy ez nincs így. Nagyon káros hatással van a házaséletre is. A házasságon kívüli szexuális életet nem is hozom ide, annak semmi keresnivalója nincs az életünkben.
De Önnek is szeretnék válaszolni. Erre is vonatkozik a sokszor hangoztatott igazság, hogy minden a fejben dől el. Ha nem is minden, de sok minden. Az első, hogy valódi elhatározást kell tenni. Tudom, ide eljutni sem könnyű, mert az ember nagyon könnyen be tudja csapni önmagát már ezen a ponton is. Azt mondja ugyan, hogy már szeretne szabadulni, de szívét még mindig fogva tartja a vágy, ami ennek az ellenkezőjét súgja. Szóval, teljes leszámolás a fejben.
A másik fontos pillér: teljes bizalom a szívben. Csak Istennel lehet önmagunkat legyőzni. Ennek a hitnek a hiánya is oka lehet, hogy a testi késztetés erősebb, mint az akarat. A hitét kell előbb fölerősíteni, hogy Istennek minden, tehát ez is lehetséges. Nyilván az előző, fejbeni döntéshöz is tőle kell a segítséget kérni.
Segíthet még a jövőbe kapaszkodás. Az a normális, kiegyensúlyozott családi élet vár Önre, amiért érdemes minden áldozatot, önlegyőzést vállalni.
Gyakorlatibb tanács még az életmódváltás. Új élethelyzet, keményebb munka, magasabb célkitűzés segíthet azon, hogy a hétköznapjait olyan értékes törekvések foglalják el, amelyek nem adnak teret a testi önvígasztalásnak még a gondolatának sem.
Szintén gyakorlati jellegű, hogy kapcsolja ezt a küzdelmét egy lelki atyához. Rendszeresen gyónjon, és az elhatározott döntéshöz való hűségében egy külső tanácsadóra is támaszkodjék.
Még egy tanács: kérjen imatámogatást valamely szerzetes közösségtől.
Én is imádkozom Önért. Mielőbbi szabadulást!
Kedves Lelkiatya!
Hiszem, hogy az Úr mindent megad, ami szükséges.
Lehet a kicsinyhitűség bűne az, ha mástól megerősítést kérek.
Számomra olykor nehéz megérezni és megérteni, hogy
- mikor kell közvetlen fordulnom Jézushoz, és mikor az Egyházunk szolgálóihoz?
- mi az, ami csak az Úr Jézus és köztem kell maradjon és hogy mi az, amit meg kell osztanom és kivel?
- egyáltalán megértheti más azt, amit én szavakkal tudok csak elmondani, de valójában kimondhatatlan és még magam sem fogom fel teljesen?
Anna
Kedves Anna!
Azt hiszem, itt egyszerre több dologról is van szó. Nyilván vannak olyan dolgok, amit senkivel nem tud megosztani. Ilyenek az Istennel való legszemélyesebb élményei, lehetnek ezek apróságok vagy egészén mély, megrendítő dolgok. Persze, jól esne ezeket is megosztani a hozzánk legközelebb állókkal, akiktől azt reméljük, hogy ezt megértik, de számolni kell azzal, hogy még a szavak is kevesek ahhoz, hogy ezeket mások előtt föltárjuk, úgyhogy sokszor érhet csalódás ilyenkor, hogy nem sikerült megosztani azt, amit szeretnénk. Igen, vannak ilyen egészen személyes dolgok, melyek csak Önre és Istenre tartoznak.
Ugyanakkor tanácsot kérni egyátalán nem rossz dolog, sőt, nagyon is ajánlatos. Legjobb, ha van egy lelki atya, egy gyóntató, akivel rendszeresen meg tudja beszélni a gondolatait. De ne túl gyakran! Azt ne várja, hogy egy atya állandóan rendelkezésre álljon. De pl. havonta egyszeri találkozásokkal átbeszélhetik a legfontosabb dolgokat. Van, hogy egy dolgot alaposan át kell gondolnia, másokkal, akikben megbízik, át kell beszélni, aztán pedig saját döntést kell hozni. Ha jól sejtem, most ez tűnik Önnek a legnehezebbnek. Nem menekülhet meg ettől. Kell, hogy legyenek saját döntései.
Tanácsom a következő. Alapvetően mindent beszéljen meg Jézussal. Azt is, hogy mit vásároljon, honnan szerezze be, azt is hogy milyen munkát vállaljon el és mit ne, hogy kivel barátkozzék és kivel inkább ne, stb. Szóval az egészen kicsi és egészen nagy dolgokat egyaránt. Mindent. Ha tartja az élő kapcsolatot az Úrral, akkor hosszabb távon ki fog rajzolódni, hogy mi az, amiben kérjen tanácsot, és mi az, amiben nem. Ha élő párbeszédben van az Úrral, akkor a Lélek nagyon sokat fog Önnek segíteni a dolgok megértésében.
Kedves Lelkiatya!
Van az a mondás ki mint vet úgy arat!
Ezt próbálva forgatni a fejemben azt jelenti, hogy teszel valamit élsz valamilyen módon ( akár bűnben) és azt is aratod,annak az eredményét fogod élni,megtapasztalni.Akár jó,akár rossz.Jól értelmezem?
Második gyermekünk keresztelője előtt történt.
Anyósom megsértődve mondta,hogy miért megint az én családomból lesz keresztszülő választva,úgy igazságos,ha most a férjem, öccse lenne!!
Mondtam lehetne persze ,de ő felnőtt férfi és ti gyermekkorban nem kereszteltettétek meg,nem volt bérmálkozó sem én erről nem tehetek ez nem az én mulasztásom.Ezért ő nem lehet.Ezért nem is került szóba ez a verzió köztem és a férjem közt.
Mondtam ha mégis vállalja ,hogy szeretne keresztapa lenni ,és jár hitoktatásra lehet persze!!
A végeredmény az lett,hogy vállalta,és járt is a plébániára.Munka mellett!!
Megtörtént a keresztelő ,ez már 8 éve ,de semmi nincs,nem jár sűrűn hozzánk,keresztfiával nem igazán törődik,születésnapra mondjuk mindig vesz neki valamit,karácsonyra de ennyi.
Ki mint vet úgy arat erre is vonatkozik?
Nem volt Isten kapcsolata ,megkeresztelik,de mégsem az szerint él,azóta nős,de egyházi esküvőjük nem is volt,pedig a felesége is keresztanya másnál.
Egészségügyi okból a feleségnek nem lehet gyermeke természetes úton,csak lombikkal.
Mikor mondtam ,hogy ez a lombik bűn,nem úgy jött át nekik,inkább bántásként.Már mintha harag is lenne,mert Isten nekik nem ad,nekünk meg 4 van.
Ez a típusú megkeresztelkedés olyan papír alapú szerintem csak nekik,de nincs mögötte tett,Isten kapcsolat vagy pl szentmisére járás.
Azért mert ez ilyen felvett dolog lett,ami kész és azt hiszik ennyi?
Mert most úgy jön át nekem ez az egész ,meglett keresztelve mert az anyukája is akarta legyen keresztapa ,de kb ennyi is.
Vagy ezután lesz megtérés?
Vagy nézzem másként?
Isteni ajándék mert a szülők bár elmulasztották ,de az élet úgy adta ,mégis rendezve lett ?
Azért is jutott eszembe a vetés aratás ,mert ha valaki szereti Istent követi a parancsait,jár misére.
Vagy ennyire esendő az ember nincs ott a szív Istenért?
Köszönöm szépen
Hogy felnőtt korban keresztelkedett valaki, attól még lehet nagyon buzgó. Számtalan példa van erre. Sőt, szerintem ez a gyakoribb. Hogy az Ön sógorának a fölkészítése mennyire volt alapos, mennyire volt sikeres, ezt nehéz megállapítani. Képtelenség földeríteni, hogy a fökészítő atyának volt a hanyagsága, vagy a keresztelkedésre készülőnek, hogy nem lett mélyre ható változás a megkeresztelkedésével. Azért az jó, hogy az Ön következetessége eredményeképp mégiscsak meg van keresztelve, az azonban nagyon rossz, hogy ez nem vitte el őt a megtérésig. Annak nem sok értelmét látom, hogy ennek az okát firtassa. Ez a sajnálatos tény, ezt kell elfogadni, illetve innen kell indulni. Mivel az ő keresztsége valamelyeset az Ön késztetésének köszönhető, tekintse ezt további feladatának, hordozza ennek viszonylagos felelősségét, hogy sógora tovább lépjen a keresztény életben. Az okok, az ő felelőssége feletti töprengés helyett egész egyszerűen imádkozzék érte. A rokonsági kapcsolat miatt is van ebben Önnek felelőssége, és a fent említett okok miatt is. Például azt tanácsolom Önnek, hogy a gyermekét, amikor már lehet erről vele beszélgetni, tanítsa meg arra, hogy ő imádkozzék a keresztapjáért. Magyarázza el neki - minden ítélkezéstől mentesen! - hogy az ő keresztapja még nem elég erős a hitben, és mint keresztgyermeke, tehet azért, hogy Istenre találjon. Fordítsa meg a dolgot, és ő imádkozzék a keresztapjáért. Nincsen ebben semmi furcsa. Felelősek vagyunk egymásért, és aki többet kapott, attól többet is várnak. (Lk 12,48)
Dear Holy Father! I am an American. My great grandparents were Hungarian Greek Catholics. I was formed in the Roman Rite. However, I realized recently that according to canon law I am Hungarian Greek Catholic. What relationship do I then have to the Eparchy of Hajdúdorog?
If you live in USA, you are the member of the Byzantine Catholic Metropolitan Church of Pittsburgh (https://archpitt.org/metro/). I recommend that you contact the parish closest to where you live, and you can get more detailed information there. With the Eparchy of Hajdúdorog you can keep the spiritual relationship.
Tisztelt Lelkiatya!
Van olyan ismerősöm, aki katolikus keresztény fiatal, és - elmondása alapján - biszexuális.
Tisztelettel kérdezném: bűn-e a biszexualitás, ha gyakorolja a hitét?
Ha igen, miért, lelkiatya szerint, ha nem, miért nem?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,
Kolos
A homoszexualitás és annak válfaja a biszexualitás nem bűn. Ez egy biológiai vagy inkább pszichés jelenség, amelyet nem lehet erkölcsileg minősíteni. Miként az egészséges heteroszexualitás sem erény. Fontos tudni, hogy a homoszexualitás beteges elhajlás, amelyből gyógyulni kell. Sokszor a harsogó közvélemény ezt tagadja, de attól ez az ősi ismeret még nem változik. Annak a fiatalnak, aki saját neméhöz való szexuális vonzalmat ismer föl magában, abban jelentkezik e téren a felelőssége, hogy hogyan kezeli ezt a fölismert jelenséget. Ha próbálja kiélni, fölerősíteni magában ezt az érzést, olyan tetteket visz végbe, amelyek ezt erősítik, az már bűn. Nem más, mint a kísértéssel való játszadozás. Roppant veszélyes, mert félrevezethet. Miként a heteroszexualitás diktálta érzéseket és vágyakat is tudatosan kordában kell tartani, ugyanígy minden más beteges szexuális érzést is lehetséges kézben tartani. Ráadásul fiatal korban még nem is alakul ki teljes bizonyossággal a személyes identitás, sokféle személyi bizonytalanság lép ilyenkor felszínre, amely még a szexuális gondolkodásra is vonatkozhat. Ezt használják ki roppant aljas módon a szexuális szabadosság harcosai, és zavarják meg vele a fiatalok jó részét. Ezeknek nem szabad bedőlni. Ha tinédzser korban ilyen gondolatai vannak az embernek, az még nem jelenti, hogy ez a ferde hajlam rögzül is benne. Helyesen, jól kell ezt kezelni, és nem fog okozni hosszú távon semmi zavart.
Kedves Lelkiatya!
Kisfiunk hamarosan bölcsődés lesz,mert visszamehetek dolgozni a munkahelyemre,elvállaltam ,anyagi okokból is ,mert a gyes borzasztóan kevés( 26 ezer ft)lesz ebből családot fenntartani sajnos nem tudunk.
A testvérei is voltak bölcsődések, és meglepetésemre nagyon szerették,eljátszottak,nem sírtak,hála Istennek egyébként is nagyon vidám,nem félénk gyerekek,szeretik az embereket ,gyerekeket is ,szerintem ezért is.
Tehát bölcsőde ezzel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni, érzelmi ,gondolati téren.
Fontos a jó önismeret, sajnos hajlamos vagyok szorongásra,túl aggódásra, édesanyám is ilyen volt ( már nem él) és természetesen próbálok küzdeni ellene ,de Ön mit tanácsolna az alábbi gondomra:
Van ,hogy nyugodtan fekszem pihenek este ,egyszer csak hirtelen eszembe jutnak, jönnek ilyen gondolatok,eszme futtatások,hogy mit teszek ha reggel úgy kelünk munka,és bölcsi,de ő beteg lett( hozzáteszem munkahelyemen sajnos kevesen dolgozunk ,tehát emberhiány van)már mondták megkell oldanom, ha beteg ,mert nem igazán tudok munkából kiesni, a férjem majd könnyebben eltud jönni,meg mama is dolgozik,de ő is azt tanácsolta,menjek dolgozni,mert ha otthon maradok az a pénz,semmi,majd megoldjuk valahogy,ha betegek.
De én meg előre ezen parázok,hogy mi van ha betegek lesznek a gyerekek,tudom,hogy megoldjuk,de legyünk őszinték, azért nehezebben,mert egyik főnök se szereti ha beteg a gyerek,ez a szomorú igazság.
Mit tehetnék,hogy ne szorongás,aggódjak mi lesz majd,ha....
Köszönöm szépen a tanácsot!!
Azt a levelét is olvastam, amelyben eleve azon töpreng, hogy nem volna-e jobb inkább otthon maradni még a kicsiny gyermekével, s így, bár kevesebb fizetés mellett, de többet tudna foglalkozni a gyermekeivel. Először erre válaszolok. A gyermekeinek, amíg kicsik, most meg tudja adni ezt azt érzelmi többletet, amelyre ebben a korban a legfogékonyabbak. Ezt később nem fogja tudni nekik megadni, akkor már egészen másképpen veszik. A pénzt viszont később is meg tudja adni. Nagyon egyetértek Papp Miklós atya azon tanácsával, hogy merjünk szegényebbek lenni. Ne hagyjuk, hogy a világ diktáljon nekünk, hogy milyen ruhákat vegyünk föl, milyen ételeket együnk, milyen eszközökkel vegyük körül magunkat! Ennek a diktálásnak soha nincs vége. Viszont mindazt, amit a gyermekei nevelésébe bele tud tenni, az egész életükre kihat. Én azt mondom, sokkal inkább ezt válassza. Annál is inkább, s itt jön a válasz a fenti kérdésére, hogy alighanem a lelke is ezt súgja Önnek. Ezek a zaklató gondolatok a saját lelkéből fakadnak. Racionálisan ugyan nem sok értelme van, mert teljesen fölösleges ilyen eshetőségeket előre kigondolni. Ezzel csak a saját gondolatait mérgezi az ember értelmetlenül, mert semmit nem visz előre. De én azt mondom, ez inkább a lelke rezdüléseinek a megnyilvánulása, amely legbelül mégiscsak azt mondja, hogy inkább a gyermekeivel legyen. Bár minden családban lenne négy gyermek! Akik így nőnek föl, azok sokkal jobban tudnak alkalmazkodni másokhoz, beilleszkedni a közösségekbe. Nekik kevésbé van szükségük bölcsődére, még akár óvodára is. Persze, iskola előtt azért az is kell, csak jelzem, hogy az Ön gyermekei kevésbé vannak erre rászorulva. A szülő jelenléte pedig mintegy megsokszorozza ezt az áldást.
Kedves Lelkiatya!
Sajnos a parókusunkkal nagyon sok probléma van. Nem segíti az egyházközség fejlődését, nem szervez semmilyen közösségi programot, a hívők csak másodlagosak a szemében. Számára csak az a fontos, hogy Ő, illetve a felesége legyenek elismerve az egyházközségben, a többi számára nem számít. Próbáltunk mindent, az imától kezdve az összefogásig, semmi nem működött. Természetesen a mai napig nem adjuk fel. Ennek ellenére úgy érezzük, megérdemelnénk egy olyan papot, aki ténylegesen foglalkozik velünk, hívőkkel, és a mi lelkünkkel is. Mit tudunk tenni?
Ha nem működött az ima és az összefogás, akkor azért azt nem szabad abbahagyni, feladni. Írja is, hogy nem adják fel. Helyes, most ez a feladat. Akikre úgy érzi, hogy tud ebben számítani, azokkal továbbra is fogjanak össze - nyilván nem a pap ellen! -, és a közös imádsággal igyekezzenek egymást és a közösségüket erősíteni. Úgy érzi, most ebben az oda kinevezett parókusra nem számíthatnak. Javaslom, ne az legyen a célkitűzésük, hogy ezt a papot innen helyezzék el. Az nagyon emberi, számító megoldás volna csupán. Imádkozzanak érte, a családjáért, de még inkább a saját családjaikért, a közösségért, a jövőjükért! Nincs meghallgatatlan imádság. Ezzel a hittel kell ostromolniuk az Eget, hogy a Mindenható a maga bölcsességével hozza meg a fordulatot, a változást. Ebbe akár az is belefér, hogy nem annyira az atya irányításával, mint így, ezzel a közösségi összefogással, közös imádsággal, a Lélek által vezetve igenis meg tud újulni, meg tud erősödni a közösségük. Ne a paptól várják ezt, hanem közvetlenül az Úrtól. Ezt tudom Önnek tanácsolni.
Tisztelt Lelkiatya! Kisebb fiam az érettségihez szükséges közösségi szolgálatot kutyamenhelyen töltötte, és felvetette, hogy mi is tarthatnánk kutyát. Jóllehet a kutyák sok örömet okoznak a gazdájuknak, és tudom, hogy az állatokkal jót tenni is dicséretes dolog, az is bennem van, hogy amit a kutya etetésére és állatorvosra költenénk, az a pénz 10-15 év alatt- eddig él egy kutya- több százezer forint ;nem követnék el súlyos bűnt a gyermekeimmel szemben azáltal, hogy ezt a pénzt nem inkább rájuk fordítanám? Válaszát előre is köszönöm.
Megengedem, hogy egy nálam kutyabarátabb lelkiatya mást mondana. Bár én is szeretem az állatokat, kutyát, macskát, s ha van hely az udvaron, a kertben, hasznos is, életteli is, ha vannak ilyen teremtmények körülöttünk. De az, hogy a menhelyről kihozzunk állatokat azza a szándékkal, hogy jót tegyünk velük, ez szerintem a jótékonyság félreértése. A háziállat azért van, hogy az embert szolgálja. Az embernek nem feladata ezeket a jószágokat pátyolgatni. Ha elpusztul, elpusztul. Az ejt értük könnyeket, akinek a szívéhez nőtt. Ez természetes. De ne érezzük lelkiismereti kötelességünknek, hogy ezeket a menhelyen lévő állatokat megmentsük! Ezzel a gondolattal teljesen összekeverednek a feladataink. Ha emberekről van szó, akkor jelentős áldozatokat is kell tudnunk hozni értük, ha olyan helyzetbe kerülünk, de az állatokért nem kell ilyen áldozatokat hoznunk. Hogy a fia a kutyák között volt egy ideig, természetes, hogy kialakult benne egyfajta kötődés, megszerette ezeket az állatokat. Ám valóban meggondolandó, hogy mit érdemes megtenni egyikért vagy másikért. Könnyen lehet, hogy most föllelkesedett értük, de aztán ő tovább megy az életben, másutt fog tanulni, mi lesz a kutyával? Ezeket meg kell fontolni, s helyes is, ha próbál erről a kérdésről messzebre néző felelősséggel gondolkodni.
bun e a maszturbalas
Igen. Mindenképpen kerülendő. Ami bűn, az ártalmas az embernek. Azért mondja bűnnek az egyház, mert ártalmas. A minap utaltam is rá egy válaszban, de talán többször is előfordult már, hogy a későbbi házaséletet is károsan befolyásolja. De egy cölebsz embernek, vagy már házasságra - mondjuk kora miatt - nem készülő embernek is roppant ártalmas, mert függőséget eredményez. Eleinte csak ritkábban, majd hetente, később naponta jelentkezik az inger, ha az ember hagyja elhatalmasodni. Hasznos lehet Weöres Sándor tanácsa: "Ha vágyaidat kényezteted: párzanak és fiadzanak. Ha vágyaidat megölöd: kísértetként visszajárnak. Ha vágyaidat megszelídíted: igába foghatod őket és sárkányokkal szánthatsz és vethetsz, mint a tökéletes hatalom maga."
Kedves Lelkiatya!
Szeretnék a Hittani Dikasztériumtól eligazítást kérni az SSPX miséken való részvétellel kapcsolatban:
1) Teljesítjük-e velük a miselátogatási kötelezettségünket?
2) Bűn-e rajtuk áldozni?
3) Érvényes-e egy olyan SSPX-es pap feloldása, aki korábban szabályosan volt inkardinálva egy egyházmegyébe, de ott a püspöke felfüggesztette?
Az lenne a kérdésem, hogy a Lelkiatya tudja-e esetleg, hogy milyen címre lehet ezeket a kérdéseket eljuttatni?
Válaszát előre is köszönöm!
Javaslom, hogy írja le a kérdéseit és küldje el a Nunciatúrára: Bp. Gyimesi út 1.
Kedves Lelkiatya!
Vienney Szent János mondta : mások lelkiismeretében áskálódtok magatokét pedig parlagon hagyjátok,mennyire bánjuk majd halálonkkor,hogy másokkal annyit törődtünk magunkkal pedig oly keveset,magunkról kell számot adnunk és nem másokról Istennek!!
Én most lehet nem jól értelmezem, kérem szépen segítsen benne.
Ez arra utalna,hogy pl nézem ,hogy a másik ember pl italozik,nem jól dolgozik,és én meg nem veszem észre,hogy magam meg ingerlékeny és lusta vagyok( most ezt nem feltétlenül magamra értve,csak példaként.
És megszól mást így ,emígy ez és ez van nála,én meg jobb is vagyok, rendben vagyok....
És azt kellett volna csak nézni,hogy én miben változzak fejlődjek, magammal törődve ő meg ha iszik iszik,mert az az ő tette ő ad számadást Isten előtt erről is...
Köszönöm szépen!
Pontosan így van. Annyira elterjedt, hogy másokról kérdezés nélkül is véleményt mondjunk, másokat megítéljünk, hogy szinte hihetetlennek is tűnik, hogy lehetséges enélkül is élni. Márpedig így van: semmi keresnivalója nincs a gondolatainkban, hogy más mit tesz és miért. Valóban nem a mi dolgunk ennek megítélése. Az sokkal inkább, hogy önmagunkat vizsgáljuk meg - ez nagyon helyes -, akár naponta is!
Kedves Lelkiatya!
Milyen az Istennek tetsző alázatos ember?
Köszönöm szépen!
Istennek különösen is kedves az alázatos ember. Aki elfogadja azt, ami van, ajándéknak tekinti azt, ami vele történik, legfőbb célja pedig, hogy másokat is hozzásegítsen ennek a békének a megtalálására.